Debata: Major Zygmunt Szendzielarz “Łupaszko” – prawdziwa historia

Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w debacie: Major Zygmunt Szendzielarz “Łupaszko” – prawdziwa historia.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 16 marca 2019r. o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku przy ul. Adama Mickiewicza 3. Wstęp wolny.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej pod Patronatem Honorowym Wojewody Podlaskiego Pana Bohdana Paszkowskiego ma na celu przybliżenie postaci i działalności majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, dowódcy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Spotkanie jest konsekwencją inicjatywy mającej na celu zmianę nazwy ulicy mjr Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko.

Intencją Organizatorów jest przeprowadzenie rzetelnej, merytorycznej, opierającej się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu oraz unikającej odwoływania się do emocjonalnej retoryki debaty na temat postaci Majora „Łupaszki”, a także wspólnoty symboli i wartości mieszkańców Białegostoku.

Prelegentami spotkania będą Panowie: dr Kazimierz Krajewski oraz dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. Zaproszenia do udziału w spotkaniu zostały wystosowane do ważnych przedstawicieli środowisk, które w ocenie Organizatorów mogą zechcieć zaprezentować unikatową optykę i ocenę postaci Majora „Łupaszki”.

Zależy nam także na tym, aby w przypadku poddania pod głosowanie Radnych Miasta Białegostoku kwestii zmiany bądź zachowania ulicy mjr Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, nasze spotkanie przyczyniło się do zgodnej z sumieniem oraz uczciwej wobec prawdy historycznej decyzji przedstawicieli władz lokalnych.

We wszelkich sprawach związanych z wydarzeniem prosimy kontaktować się pod adresem kontakt@instytutsuwerennosci.pl.